Zoeken
Aanmelden nieuwsbrief


Bezuidenhoutseweg 251-253
2594 AM Den Haag
Tel. 070-331 52 52
E-mail: vbs@vbs.nl
Routebeschrijving

9-3-2010 Start leergang personeelsbeleid en rechtpositie


Een keer per jaar wordt de leergang personeelsbeleid en rechtspositie aangeboden.
De onderwerpen die aan bod komen worden vastgesteld op basis van veel voorkomende vragen die door de leden worden gesteld en vanuit de praktijkervaring van de juristen en P&O adviseurs.
Onderdelen van deze leergang worden ook als afzonderlijke workshops aangeboden. Bij deze leergang echter wordt nadrukkelijker gekeken naar de samenhang tussen deze items. Meer nog dan bij de afzonderlijke workshops zal er ruimte zijn voor onderlinge uitwisseling tussen de deelnemers.

De rechtspositie van het personeel in het onderwijs is stevig en kent vele regels en uitzonderingen.
Onze juristen ervaren dat bestuur en schoolleider soms door de bomen het bos niet meer zien, terwijl ze wel een grote verantwoordelijkheid dragen als werkgever. Afspraken en beleidsuitwerking over de functiemix moeten in 2010 gemaakt worden. Goede afspraken over de gesprekkencyclus en inzicht in taakbeleid en werkdruk zijn daarbij belangrijk. De leergang kent de volgende onderwerpen:

Doelgroep: Management en bestuur PO
Locatie voor alle dagen: VBS Den Haag
inschrijfformulier VBS leergangen voorjaar 2010
Dag 1: Workshop Ontslag in het onderwijs
Als directeur of bestuurslid vervult u de werkgeversrol. U krijgt daarin te maken met de regels voor ontslag van werknemers, bijvoorbeeld bij een slecht functionerende werknemer, een arbeidsconflict of bij vrijwillig of gedwongen mobiliteitsontslag.
Deze workshop leert u wat de (on)mogelijkheden zijn voor ontslag en wat de eisen zijn aan een goed ontslagdossier.
In het ochtendprogramma staat centraal de regelgeving voor ontslag in het bijzonder onderwijs.
‘s Middags gaat u zelf aan de slag met praktijkcasussen over disfunctioneren en arbeidsconflicten. Daarbij zal uitgebreid worden stilgestaan bij de opbouw van een dossier. Wat heeft u als werkgever nodig om een werknemer eventueel te kunnen ontslaan?

Datum: Dinsdag 9 maart 2010
Tijd: 10.00 tot 16.00 uur
Incl. lunch

Dag 2: Workshop Re-integratie en ontslag voor zieke werknemers
Sinds de Wet verbetering Poortwachter is de werkgever met de werknemer verantwoordelijk voor de
re-integratie. U moet als bestuurslid of schoolleider zorgen dat uw werknemer zo snel mogelijk zijn eigen werk hervat of ander passend werk binnen de school gaat verrichten of elders passend werk vindt. Indien u zich als werkgever onvoldoende heeft ingezet voor de re-integratie bestaat de kans dat de werkgever ook na 2 jaar loon moet doorbetalen.

De workshop biedt u informatie over de rechten en plichten rond ziekte en re-integratie vanaf de eerste ziektedag. Ook wordt besproken in welke gevallen ontslag van de werknemer mogelijk is na 2 jaar ziekte en op welke wijze u alle stappen moet vastleggen. Tenslotte wijzen wij u op valkuilen en voorkomende vergissingen en lichten wij voorbeelden toe uit onze praktijk.

Datum: Dinsdag 23 maart 2010
Tijd: 10.00 tot 13.00 uur
Inclusief lunch

Dag 2: Workshop Beoordelingsgesprekken en beloningsdifferentiatie
De CAO PO en de Wet BIO bevatten bepalingen die het belang van personeelsgesprekken al benadrukten. De komst van de functiemix maakt het nu nog belangrijker gesprekken te voeren met medewerkers over het (toekomstig) functioneren en de loopbaanwensen van medewerkers. Wie groeit (op termijn) door naar een LB/LC functie en welke eisen stelt de werkgever aan het functioneren in deze ‘nieuwe’ functie? Met personeelsgesprekken krijgt de werkgever zicht op loopbaanwensen van medewerkers en kunnen het functioneren, ontwikkelpunten en -mogelijkheden van medewerkers besproken worden.
Scholen voeren al steeds vaker functionerings- en POP-gesprekken. Beoordelingsgesprekken meestal alleen met nieuwe medewerkers, terwijl juist het beoordelingsgesprek zowel bij goed als bij minder goed functionerende medewerkers een goed evaluatiemoment is, dat eigenlijk niet mag ontbreken.
Beoordelinggesprekken hebben tevens een rechtspositionele status waardoor er na een beoordeling bijvoorbeeld ook een extra periodiek of juist het inhouden daarvan kan worden afgesproken. Mits daar uiteraard beloningsbeleid op is geformuleerd.
Een gedegen gesprekkencyclus, waar beoordelingsgesprekken een onderdeel van zijn, maakt de organisatie flexibeler en schept mogelijkheden om indien gewenst beloningsdifferentiatie toe te passen.
Deze workshop biedt informatie om de gesprekkencyclus verder te professionaliseren en een verkenning naar mogelijkheden voor beloningsdifferentiatie.
Onderwerpen zijn:
- Wat kan, wat mag en wat moet volgens de CAO PO en wet BIO?
- Het opstellen en professionaliseren van de gesprekkencyclus binnen het integraal personeelsbeleid.
- Beoordelingscriteria, beoordelingsbronnen.
- Tips en valkuilen bij het voeren van de gesprekken.
- Verslaglegging (personeelsdossier, bekwaamheidsdossier)
- Verkenning beloningsdifferentiatie.


Datum: Dinsdag 23 maart 2010
Tijd: 14.00 tot 17.00 uur
Inclusief lunch


Dag 3: Workshop Taakbeleid en normjaartaak

Normjaartaak en compensatieverlof
De term ADV is al in 2006 verdwenen uit de CAO PO en vervangen door compensatieverlof. Ook zijn er duidelijke afspraken gemaakt wanneer er binnen de organisatie sprake is van compensatie en wanneer niet. In de dagelijkse praktijk blijkt het toch taaie materie, vooral omdat er soms al jaren sprake is van ‘verworven rechten’ of een gegroeide situatie.
In dit deel staan we stil bij de afspraken uit de CAO. De verdeling van de 1659 uur van de normjaartaak, wanneer recht ontstaat op compensatie en hoe het zit met BAPO.
Daarna zullen de veel voorkomende knelpunten en mogelijke oplossingen worden besproken.

Taak(belastings)beleid
Werkdruk in het onderwijs is erg hoog. Dit is de reden dat het voor schoolorganisaties steeds belangrijker wordt om goed te kijken naar het taakbeleid binnen de school. Niet alleen maar het verdelen van taken, ook heel kritisch bezien of deze (nog) passen binnen de visie en de beschikbare uren. Bij goed taakbeleid behoort ook een bewuste keuze maken voor de taakbelastbaarheid van uw personeel. Wat betekent dit voor het oudere personeel of de net gestarte leraren? En welke rol speelt taakbeleid bij de functiemix?

Datum: Dinsdag 13 april 2010
Tijd: 10.00 tot 13.00 uur
Inclusief lunch

Dag 3: Workshop Functiebouwwerk en functiemix
Vanaf augustus 2010 krijgen schoolbesturen extra financiële middelen in het kader van de functiemix. De eerste medewerkers zullen per augustus naar een LB/LC functie promoveren. Samenhang van de ‘nieuwe’ LB/LC functies met het totale functiebouwwerk is essentieel.
Vanuit strategische keuzes zal het functiebouwwerk op bestuurs- en schoolniveau moeten worden opgesteld. Functiebeschrijving en waardering vindt plaats met het functiewaarderingssysteem FUWA PO.
Deze workshop biedt informatie om de functiemix verder in te voeren, passend binnen de kaders van het functiebouwwerk op bestuurs- en schoolniveau. Onderwerpen zijn:
• Functiebeschrijving en waardering met FUWA PO.
• Relatie met het integraal personeelsbeleid.
• Verplichtingen vanuit wet- en regelgeving t.a.v. functies en functiemix.
• Landelijke ontwikkelingen functiemix.
• Aanpak functiemix en verdere invoering t/m 2014.

Datum: Dinsdag 13 april 2010
Tijd: 14.00 tot 17.00 uur
Inclusief lunch